Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinský nacismus? A co ten Ruský?

27. 10. 2014 15:41:18
Po Ukrajinských volbách se opět v pro-ruském táboře vyskytují slogany o ukrajinských fašistech, neofašistech, banderovcích atd. Předpokládám, že tyto narážky míří především k II. světové válce.

Rusko jako následník bývalého SSSR je v tomto obraze prezentován jako stát, který zastavil smrtící nebezpečí v podobě nacismu, ke kterému se část Ukrajiny připojila. Jenže ono je to trochu složitější. Podívejme se nikoli na Ukrajinu, ale na „antinacistický Sovětský svaz“. Tento slogan totiž v určitých letech neplatil. Byl to Sovětský svaz, který si před válkou zadal s Německem jako málokdo jiný. V roce 1939 byl zbaven funkce lidového komisaře zahraničních věcí M. Litvinov, což vládní kruhy nacistického Německa pochopily jako signál jednat s Moskvou. V této době kulminovaly nacistické přípravy útoku na Polsko. Hitler se v tomto kroku potřeboval ujistit o sovětském souhlasu. 23. srpna 1939 byl mezi SSSR a Německem podepsán pakt o neútočení, což ale znamenalo rozsudek smrti nad Polskem. V paktu byly popsány zájmové sféry Německa a Sovětského svazu, kdy hranicemi těchto sfér byla osa Litva, Narev, Visla, San. V podstatě se jednalo o dohodu o zániku a rozdělení Polska. Nacistické Německo prý tehdy stáhlo antikomunistické a antisovětské slogany, Stalin dohodu potvrdil přípitkem na Hitlerovo zdraví. Po porážce Polska SSSR a Německo uzavřeli 28. září 1939 „Smlouvu o hranicích a přátelství“. SSSR si vyhradil jako svoji zájmovou sféru Litvu a celé Pobaltí. Za vývoz surovin a potravin měl dostávat Sovětský svaz stroje a válečný materiál. Na linii dotyku sovětských a německých vojsk se v dobytém Polsku konaly společné vojenské přehlídky.

V roce 1939 při listopadovém výročí ruské revoluce Stalin a jeho politbyro vyložili, že v čele Německa již nejsou fašisté, ale „buržoazní kapitalisté zatížení kapitalistickými tradicemi“. V sovětském tisku se objevovaly články o mírumilovnosti nacistického Německa. V moskevských Izvěstiích např. stálo toto: „Zahájit válku za účelem zničit hitlerismus by znamenalo připustit v police hloupost...“ Jistě lze namítnout, že toto vše a mnohé další byl jen politický kalkul, ten ale nic nemění na servilním podbízení se Německu byť z politických důvodů. Jak píší někteří historici „verva, s niž se sovětská vláda jala inkasovat žeň, vyplývající z dohod z nacistickým Německem, jakož i bezostyšnost, s níž nové situaci přizpůsobila svoji ideologii, byla odpudivá“.

Když V. Molotov ústy německého velvyslance v Moskvě von Scholenburga slyšel, že Německo Rusku vyhlásilo válku, údajně prý řekl „myslíte, že jsme si to zasloužili“? Sovětský svaz skutečně dělal, co mohl, aby nedošlo ke konfliktu. Ještě v roce 1941 uzavřel s nacistickým Německem tajný protokol, podle něhož dostalo Německo 7,5 milionů zlatých dolarů za pruh litevského území, jež podle dohod z roku 1939 mělo připadnout Německu, ale nebylo mu předáno. Sovětská šla tak daleko, že zrušila v Moskvě velvyslanectví Německých nepřátel – Československa, Belgie, Jugoslávie a Norska. Sovětské nákladní vlaky s obilím dokonce překračovaly hranici ještě pár hodin po vypuknutí konfliktu.

Sovětské vedení dobře vědělo, že se chystá útok na Sovětský svaz, jenže Stalin a jemu věrní toto varování nebrali vážně a dokonce jej považovali za provokaci britských špionážních sil. Berja den před útokem navrhl, aby byl z Berlína odvolán sovětský velvyslanec Děkanozoz, protože posílal varování ohledně německého útoku. V prvních hodinách a dnech války Stalin zakazoval odpovídat na německé útočné akce, vojska nesměla být uvedena v pohotovost, důstojníci dostali pokyn, aby si vybrali dovolenou. Velitelé se dotazovali, zda smějí střílet na útočícího nepřítele, aby je následně střílela policejní komanda, protože utrpěli porážku...

Situace na frontě se časem začala měnit, ale i díky Rusko-Německým dohodám, byly počáteční ztráty děsivé.

To by bylo ale na jiný článek. Zde jsem chtěl v krátkosti ukázat, že to byl Sovětský svaz, který si s fašistickým Německem hodně zadal a to více, než většina států předválečné Evropy... Tedy pokud někdo vykřikuje o fašistech z Ukrajiny, pak stejnou měrou je třeba měřit i Rusku. A to by z tohoto měření rozhodně lépe nevyšlo.

Autor: David Novák | pondělí 27.10.2014 15:41 | karma článku: 38.98 | přečteno: 3783x

Další články blogera

David Novák

Volby 2017 a co je "standard"?

Když pročítáme titulky toho, co nás v naší zemi v příštím roce čeká, pak zřejmě jednou z nejdůležitějších událostí politické scény budou volby do parlamentu. Favorit je jasný...

2.1.2017 v 9:21 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 488 | Diskuse

David Novák

Elity vs. zbytek národa nebo urážka proti urážce

Když píšu blog, pak jednou se zajímavých sond je čtení reakcí pod článkem. Zajímala mě reakce na článek, který se týkal nebezpečí třídní nenávisti. (http://novakdavid.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=567983)

19.11.2016 v 12:06 | Karma článku: 28.53 | Přečteno: 1359 | Diskuse

David Novák

Orwell, pražská kavárna a třídní nenávist

V posledních dnech, snad i vlivem toho, co se děje ve společnosti, jsem sáhl po „osvědčené klasice“ a četl Orwelovu Farmu zvířat a 1984. Asi není třeba psát, že se jedná o alegorii na totalitní režimy...

18.11.2016 v 9:19 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1540 | Diskuse

David Novák

O uprchlících jinak

Dříve toho dne zaútočili maskovaní ozbrojenci IS na jeho vesnici a nařídili stovkám lidí, aby se shromáždily v jediné škole. Khidirův bratranec mu řekl, ať si nedělá starosti.

30.11.2015 v 14:43 | Karma článku: 35.16 | Přečteno: 6003 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

PiS prý chystá přelomový zákon pro potírání nepolského chování

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 6.67 | Přečteno: 144 | Diskuse

Beata Krusic

Kytka s mašlí chladem prostoupená..........

Na stáncích, nebo v obchodech s květinami bývají krásné, profesionálně vázané- téměř dokonalé kytice. Líbí se mi, to ano............, ale při pohledu na ně, nic necítím.............

26.7.2017 v 11:27 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 241 | Diskuse

Petr Kubík

Špatný a dobrý volič

Existují dva druhy voličů: špatný volič a dobrý volič. Přijde mi, že je v tom poněkud zmatek, a protože se zase blíží volby, rád bych o tom něco napsal.

26.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 311 | Diskuse

Ivan Bednář

Konec třetí síly

Když předseda KDU-ČSL P Bělobrádek odůvodňoval rozhodnutí nejít se Starosty a nezávislými do koalice, ale pouze jim nabídnout místa na kandidátkách, mluvil o tom, že nechce, aby u nás po volbách nastala „vláda jedné strany."

26.7.2017 v 10:04 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2380
Jsem kazatelem v Církvi bratrské, učitelem filozofie a etiky na dvou školách a především otcem dvou dětí.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.